Profil szkoły Szkoła na tle historii wsi Turzany Oferta dydaktyczno-wychowawcza Organizacje działające w szkole Regulamin boiska szkolnego

O szkole

W dokumentach pisanych nazwa wsi pojawia się w 1423 roku, jako dziedzictwo wpływowej rodziny patrycjuszowskiej niemieckiego pochodzenia, której pierwszym znanym przedstawicielem był Teodoryk z Turzan.
W 1668 roku w Turzanach znajdowało się 6 domów, od których płacono podatek podymny. Wieś była wówczas folwarkiem należącym do miasta Inowrocławia.
W 1772 roku miasto wydzierżawiło na okres 90 lat wsie: Batkowo, Jacewo, Rąbin, Szymborze i Turzany oraz pustkowia Kotwiniec, Marulewy, Miechowice i Mikorzyn generałowi A.Kraszewskiemu w zamian za roczny czynsz w wysokości 300 zł.
W latach 18681873 nawiedziły wieś epidemie cholery, które pochłonęły w sumie 75 ofiar.
W roku 1858 nauczyciel Walent Menclewski rozpoczął organizowanie w Turzanach szkoły elementarnej. Dla nowo powstającej szkoły wybudowano budynek wraz ze stodołą.
We wrześniu 1873 nawiedził wieś huragan, który zniszczył 13 stodół.
Jesienią 1929 wybudowano nową szosę łączącą Turzany z szosą Inowrocław-Parchanie.
W roku 1932 zawiązał się Związek Strzelecki. Jego zarząd stworzyli: przewodniczący-Władysław Kopeć, zastępca-Antoni Kaliski, skarbnik-Franciszek Jarosz, sekretarz-Stanisław Kopeć, ławnicy- Jan Niewiadomski i Franciszek Kaliski.
W lipcu 1934 zorganizowano w Turzanach drużynę Ochotniczej Straży Pożarnej, na prezesa mianowano kierownika szkoły Franciszka Jarosza.
14 czerwca 1936 odbyło się poświęcenie nowo wybudowanej strażnicy, sikawki i figury Św.Floriana. Potem odbyły się zawody strażackie. W listopadzie 1936 komendantem oddziału Związku Strzeleckiego został Stanisław Marszałkowski.
W maju 1937 sprowadził się do wsi kowal, który otworzył również gościniec ze składem kolonialnym.
W roku 1938 zmarł Franciszek Jarosz, kierownik szkoły, działacz społeczny bardzo zasłużony dla rozwoju wsi.
W kwietniu 1962 doprowadzono do Turzan prąd elektryczny.
W maju 1971 odkopano na terenie wsi 76 szkieletów ludzkich z okresu okupacji hitlerowskiej.
W roku 1977 otwarto sklep spożywczy w dawnym budynku szkoły podstawowej, która od 1969 mieści się w nowym budynku.
W 1990 oddano do użytku zbudowany przez mieszkańców wsi Dom Strażaka, który pomieścił w sobie remizę OSP, salę gimnastyczną dla szkoły i sklep spożywczy.