Witajcie,
Pamiętacie jak na zajęciach z doradztwa zawodowego dokonywaliśmy pewnego rodzaju wstępu do badania rynku? Wybraliśmy sobie kilka interesujących nas zawodów i dokonywaliśmy ich charakterystyki w kontekście szans na rynku pracy. Nie było to trudne zadanie, poniważ wiele danych czerapliście z internetu. Dzisiaj mam dla was nietypowe zadanie, nie będzie one ani obciążające, ani czasochłonne- wiem, że macie wystarczająco dużo obowiązków szkolnych. Tym razem prawdopodobnie nie znajdziecie odpowiedzi w internecie. To zadanie, w krórym pomoże wam wyobraźnia. Zastanówcie się jakie plusy dla rynku pracy w przyszłości może przynieść obecny kryzys związany z epidemią. Odpowiedzi napiszcie krótko od myślników, min. 3 i prześlijcie na mój adres mailowy: kasia.sebzda1@wp.pl
Pozdrawiam Was serdecznie i zapraszam do kontaktu.
***
Moi drodzy, poprosiłam was ostatnio o to, abyście spróbowali sobie wyobrazić, jakie korzyści dla rynku pracy może przynieść obecna, zgoła niekorzystna sytuacja.
Zabawa w stawianie prognoz społecznych doskonale rozwija wyobraźnię socjologiczną, bardzo potrzebną w obecnych czasach i w waszym późniejszym, dorosłym życiu.
Ktoś z was napisał, że możemy spodziewać się lepszych zarobków. Czy na pewno? Czy biorąc pod uwagę fakt, że świat pogrążony będzie w kryzysie ekonomicznym, można prognozować wyższe zarobki? Raczej nie.
Możliwość szybkiego znalezienia pracy? Trudno powiedzieć. Prawdopodobnie mnóstwo osób będzie poszukiwało pracy, a więc zdecydowanie zwiększy się liczba kandydatów na wolne stanowisko pracy.
Zatem jakich korzyści możemy dopatrywać się po zakończeniu epidemii? Możemy spodziewać się zjawiska, o którym można by powiedzieć „równość szans”, prawdopodobnie tysiące osób będzie zaczynało karierę zawodową od nowa, inaczej mówiąc od zera. Wiele osób będzie musiało się przekwalifikować, aby znaleźć pracę, wspominaliśmy o tym, że elastyczność zawodowa jest obecnie olbrzymią wartością. Obecny kryzys pokazuje nam, jakie zawody mają obecnie stabilną pozycję na rynku, tzn. bez kogo gospodarka kraju nie jest w stanie funkcjonować? Zastanówcie się chwilę, popytajcie dorosłych, w którym sektorze nie było zwolnień na dużą skalę? A jakie sektory ucierpiały najbardziej, ta wiedza daje nam pewien obraz, czego możemy spodziewać się w przypadku kolejnego załamania rynku. Do korzyści możemy zaliczyć też coś w rodzaju pośredniego efektu psychologicznego. Co to znaczy? Ostatnich parę tygodni trochę nami wstrząsnęło, wielu z nas zrozumiało, że niczego nie możemy być pewni w 100 % ani pracy, ani stabilizacji życiowej, ani poczucia bezpieczeństwa. Do niedawna wszyscy mogliśmy mieć pewność, że nie ma takiej (zbawiennej ;-)siły która mogłaby pozamykać szkoły. A jednak! Nie ma zatem nic pewnego, nic stałego, czasem wiele drzwi zostaje zamkniętych, a nasze życie toczy się dalej… Dzięki tak ekstremalnym sytuacjom rozwijają się nasze mechanizmy przyswajania zmian. Stajemy się elastyczni i zarazem wolni od presji, wiedząc że świat nie kończy się ani na szkole, ani na pracy. Ta sytuacja uczy nas radzić sobie w trudnych, ekstremalnych warunkach.
Moi drodzy, aby dalej poprowadzić ten temat, drogą losowania wybrałam i zapraszam do współpracy Kamila Majerskiego :-) Kamil, poszukaj i zapisz najciekawsze informacje na temat kraba pustelnika :-) Tak, kraba pustelnika. Informacje znajdziesz w internecie, następnie prześlij je na mój adres mailowy: kasia.sebzda1@wp.pl.
Wkrótce dowiecie się, co krab pustelnik ma wspólnego z naszymi rozważaniami :-)
Pozdrawiam serdecznie, Katarzyna Sebzda- Wojciechowska.