Profil szkoły

O szkole

Szkoła w Turzanach może poszczycić się długoletnią, bogata historią związaną ściśle z dziejami naszego kraju. Powstała w XIX w roku 1858, gdy Polska była pod zaborami.
Od roku 1918 jest polską szkołą. W roku 2008 z okazji 150-lecia powstania nadano jej imię Orła Białego, a rodzice, mieszkańcy i absolwenci ufundowali sztandar. W związku z imieniem placówki szczególną uwagę zwracamy na wychowanie w duchu patriotyzmu i wartości narodowych z poszanowaniem tradycji i tolerancją dla indywidualności.

Dysponujemy dobrą bazą, ponieważ edukacja dzieci odbywa się w mało licznych klasach, jasnych i przestronnych salach lekcyjnych wyposażonych w tablice multimedialne w każdej z nich. Uczniowie mają do dyspozycji dwa duże boiska: trawiaste i asfaltowe, plac zabaw, ścieżkę edukacyjno-ekologiczną stanowiące doskonałą przestrzeń dla naturalnej aktywności fizycznej. Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się zawsze w sali gimnastycznej bądź na świeżym powietrzu, a w klasach starszych jedna godzina zajęć na basenie daje uczniom możliwość doskonalenia umiejętności pływania. Dodatkowo szkoła bierze udział w projekcie unijnym „ Nauka pływania” dla uczniów z klas III.

Do szkoły można dojechać z trzech kierunków, dzięki nowej sieci dróg. Dla dzieci dojeżdżających komunikacją gminną jest zapewniony bezpłatny przejazd autobusami komunikacji gminnej (autobus zatrzymuje się przy szkole).

• Zapewnieniamy opiekę przedszkolną ( 2 oddziały przedszkolne w budynku sali gimnastycznej) i świetlicową (świetlica szkolna otwarta przed lekcjami i po ich zakończeniu ); godziny otwarcia dostosowane są do potrzeb dzieci i rodziców.
  • Kładziemy nacisk na bezpieczeństwo – szkoła położona jest z dala od wielkomiejskich zagrożeń, uczniowie znajdują się pod stałą kontrolą. Dzieci młodsze podczas przerwy przebywają na górnym korytarzu, starsze na dolnym.
  • Z szacunkiem i życzliwością traktujemy uczniów. Stwarzamy możliwość rozwijania zainteresowań (kółka: przyrodnicze, matematyczne, języka angielskiego, informatyczne, przygotowujące do zdobycia karty rowerowej, plastyczne, rozwijające w kl. I-III).
  • Prowadzimy zajęcia specjalistyczne dla uczniów z dysfunkcjami - gimnastykę korekcyjną, terapię logopedyczną, terapię pedagogiczną, rewalidację, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze.
  • Zapewniamy opiekę pedagoga szkolnego, a w klasie I i II obecnie również asystenta nauczyciela.
  • Systematycznie odbywają się zajęcia sportowe w ramach Uczniowskiego Klubu Sportowego „Dragon”.
  • Organizujemy wyjazdy do kina, teatru, udział w akcjach ekologicznych, rozwój samorządności uczniowskiej.
  • Motywujemy uczniów do rozwoju osobistego i odnoszenia sukcesów poprzez udział w konkursach przedmiotowych i sportowych, przyznawanie stypendiów motywacyjnych i sportowych.
  • Dzieci mają dostęp do szkolnej biblioteki i księgozbioru dostosowanego do poziomu uczniów.
  • Zapewniamy zdobywanie wiedzy i wszechstronny rozwój uczniów pod okiem wykwalifikowanej kadry.
  • Istnieje możliwość monitorowania osiągnięć dziecka na bieżąco ze względu na funkcjonowanie dziennika elektronicznego.
  • W szkole prężnie działa Samorząd Uczniowski i drużyna harcerska.

Dzięki owocnej współpracy z Radą Rodziców dzieci mają możliwość uczestniczenia np. w „żywych lekcjach przyrody”, audycjach muzycznych, przedstawieniach profilaktycznych, wycieczkach do ciekawych miejsc. Samorząd Uczniowski w trosce o rozwój demokracji uczniów prowadzi wiele akcji i działań mających na celu wykazanie samorządności uczniów w szkole, czego dowodem jest gazetka szkolna „Turzany tam  i tu” promująca szkołę w  środowisku lokalnym.

Motto z programu wychowawczego szkoły brzmi:
Nie każdy musi być matematykiem, biologiem, inżynierem czy lekarzem,
ale każdy - dla dobra swojego i innych – m
usi być